/>

Garmin esindus Eestis - tule liitu klubiga.
Maksa hiljem 3 osas - 0€ sissemakse, 0€ lisatasu 

Body Battery™ energiataseme jälgimine

Body Battery™ energiataseme jälgimine

Sinu Garmini kella funktsioon Body Battery aitab sul hallata su isiklikke energiaressursse. Nii tead alati, millal oled valmis pingutustest kasu lõikama ja millal oleks targem asja rahulikult võtta. Näidates füüsilise tegevuse, stressi, lõõgastumise ja une taastavat mõju ühes kohas koos, aitab Body Battery sul ka mõista, kuidas tegevused ja elustiilivalikud su seisundit mõjutavad. Nii näed, mis sulle kõige paremini mõjub.

Füüsiline tegevus, stress ja uni: need kõik mõjutavad su võimet tempot säilitada, astuda vastu väljakutsetele ja kohaneda keskkonnaga. Meie Body Battery funktsioon, mis kasutab analüütilist mootorit Firstbeat, võtab arvesse kõik need elemendid, et anda lihtne, hõlpsasti loetav ülevaade su keha energiatasemetest.

Edu aluseks on oma ressursside arukas haldamine. Sellepärast lõimegi Body Battery. Kasutades sinu enda füsioloogilist tagasisidet, aitab see tipptasemel tehnoloogia su energiat isikupärastatud ülevaadetega igapäevastes tegevustes tõhusalt hallata.

Sinu keha aku laadimine

Su keha vajab puhkust. Energiat, mida vajad vaimselt ja kehaliselt parimaks toimimiseks, kogud puhkeperioodidel, kui stressitase on madal.

Vaiksed puhkehetked ja lühikesed uinakud päeva kestel aitavad tõsta energiatasemeid, aga kõige mõjusam on hea unekvaliteet. See, et uni on meie keha kõige väärtuslikum taastumisaeg, on ümberlükkamatu fakt.

Taastumise seisukohast iseloomustab head unekvaliteeti pulsisageduse varieeruvus (HRV), mis tähendab väikest ebakorrapärasust järjestikuste südamelöökide vahel1. See on normaalne, tervislik märk sellest, et su parasümpaatiline närvisüsteem on aktiivne ja dominantne sümpaatilise närvisüsteemi suhtes.

Tagasiside jälgimine aja jooksul näitab, mis sulle kõige paremini mõjub.

Tegevus ja stress tühjendavad su akut

Nõudmised, mida sa päeva jooksul oma kehale esitad, vähendavad su keha ressursse. Seda väljendab ka su Body Battery taseme vähenemine. Füüsiline tegevus tähendab olulist koormust, aga stressitasemed mängivad selles samuti oma osa.

Mida me mõtleme stressi all? Stress on ärritunud olek ja meie keha loomulik, tervislik reaktsioon erinevatele katsumustele, mis elu ja keskkond meie ette seavad. See on kõrgendatud füsioloogiline seisund, mis tuleneb meie sümpaatilise närvisüsteemi aktiveerumisest – ka nn võitluse või põgenemise reaktsioon – ja seda saab tuvastada ka pulsisageduse analüüsimisega.

Stressil on halb maine, sest ebameeldivad elamused on sageli stressirohked. Ummikusse jäämine, lähenevad tähtajad ja nõudlike professionaalsete suhete haldamine on kõik negatiivsed emotsionaalsed elamused, mis kutsuvad sageli esile keha stressireaktsiooni. Aga ka rõõmsamad ajad võivad stressireaktsioone esile kutsuda. Entusiasm, erutus ja ootusärevus on samuti emotsionaalsed seisundid, mis vastavad keha kõrgendatud stressitasemetele.

Sellegi poolest on rõõmus ootusärevus enne puhkust igal juhul lõbusam kui närviliselt lennujaamas läbi turvakontrollida venimine, aga füsioloogilisest vaatenurgast on mõlemal kurnav mõju, mis tuleb omakorda piisava taastumisega korvata.

Kuidas mõjutab vormisolek su keha akut

Kui kulutad veidi aega ja teed endale selgeks, kuidas su vormisoleku tase mõjutab su keha akut, oled end eelseisvaks hästi ette valmistanud. Selles suhtes hästi hakkama saamiseks tuleb osata hinnata erinevust füüsilise tegevuse (st treeningu) ja vormisoleku vahel. Need tihedalt seotud kontseptsioonid mõjutavad su keha akut mõnevõrra vastastikusel viisil, olenevalt sellest, kas vaatad igapäevaseid tulemusi või kogu pilti.

Sinu vormisoleku taseme hea mõõdupuu on VO2 max, mis näitab, kui hästi su süda, kopsud, vereringe ja lihased teevad koostööd aeroobseks energia tootmiseks. Parim viis vormisoleku taseme tõstmiseks on regulaarne, energilise intensiivsusega treenimine.

Treenimine tühjendab su keha akut vastavalt pingutuse intensiivsusele. Suurema intensiivsusega tegevused tühjendavad keha akut kiiremini kui madala intensiivsusega tegevused. Kuid mida paremaks saab su vormisoleku tase, seda väiksem on treeningu ja stressirohkete elamuste suhteline mõju su kehale ja seda kiiremini sa taastud.

Teisisõnu tähendab parem vormisolek paremat võimet tulla toime stressiga ja treenida rohkem ilma ennast täielikult välja kurnamata. See reaalsus on ehitatud sisse su Garmini seadme antavasse Body Battery tagasisidesse. See tähendab, et kuigi igapäevane treenimine vähendab su keha ressursse, on pikemas perspektiivis puhaskasu positiivne.

Keha aku ja vaimne tervis

Kuna su aju on su keha osa, on su võime mõelda, keskenduda, lahendada probleeme, reguleerida emotsioone ja toime tulla su füsioloogilise seisundiga tugevalt seotud ja sellest mõjutatud.

Kui oled välja puhanud ja su keha aku on laetud, siis märkad tõenäoliselt, et oled oma vaisete võimete tipus või selle lähedal. Tunned end füüsiliselt värskena ja vaimselt reipana, nagu oleks aeg tegude jaoks.

Võib olla huvitab sind ka teadmine, et psühholoogid hakkavad üha rohkem tunnistama seda, et ka enesekontroll ja rahulduse edasilükkamine on äratarbitavad ressursid. Kumbki on tugev edu ennustaja paljudes eluvaldkondades. Kas sa ei nõustuks, et teed suurema tõenäosusega vigu ja ebatervislikke valikuid, kui su energiatasemed on madalad?

Aga see ei mõjuta ainult kodutööde tegemist, tööl projektidega maadlemist või dieedi järgimist. Regulaarselt elukutseliste sportlastega töötavad spordipsühholoogid ja statistikud kinnitavad, et meie võime kiiresti mõelda ja teha arukaid käike väheneb, mida rohkem me mängu või pika matši jooksul väsime.

Kas madal keha aku tase peaks muret tekitama?

Elu on täis tõususid, mõõnasid ja üllatusi. Me ei saa tavaliselt valida, millal katsumused tekivad. Alati on aegu, kus töö tahab tegemist, kuigi energiatasemed on madalad. Vahetevahel lihtsalt peab hambad risti pingutama ja asjad ära tegema, aga pidevalt tühja akuga elu elamine võib tekitada erinevaid terviseprobleeme. See viib paratamault ka selleni, et sa ei saavuta oma täispotentsiaali.

Seda silmas pidades pole juhuslikud madala energiatasemega päevad veel põhjus muretsemiseks, eriti kui sa saad aru, miks oled selles olukorras. Kas hakkad haigeks jääma? Kas sa ei puhanud end öösel välja? Kas sunnid end tagant mõne tähtaja pärast? Need olukorrad lähevad mööda ja varsti tunned end jälle endiselt. Aga kui sa tunned, et su keha aku on pidevalt tühjavõitu, siis võib olla on aeg hakata vaatama, mida saaks paremini teha.

Teadmine on jõud ja tasub teada, et madal energiatase ei tähenda, et sa ei saa treenida. Treenimine võib olla raske, aga kuidagi pursid sa lõpuks ikka läbi. Aga ainult see, et saad, ei tähenda veel, et peaksid. Tühjenenud akuga raske trenni tegemise miinus on see, et pikemas perspektiivis võivad su pingutused osutuda hoopis takistavaks.

Treenimise tulu või kasu tuleb füsioloogiliste kohanduste näol, mida keha teeb pingutustele reageerides. Pea meeles, et kui oled väsinud, pole maganud või kui su stressikoorums on olnud liiga suur, ei saa su keha treenimisest maksimaalset kasu.

Body Battery™ energiataseme jälgimine

1E. Vanoli, P. B. Adamson, Ba-Lin, G. D. Pinna, R. Lazzara ja W. Orr, „Heart Rate Variability During Specific Sleep Stages” (Pulsisageduse varieeruvus spetsiifilistes uneetappides) Ameerika Südameassotsiatsioon: Circulation, väljaanne. 91, nr 7, lk 1918–1922, 1995.