18.04.2023
Lugemisaeg: 5 minutit
Spordikell on üks paljudest vahenditest, mida ma kasutan, et õppida järjest paremini oma keha tundma ja kuulama. Läbi oma tegemiste analüüsimise ikka ja jälle avastan, kui täpselt meie keha töötab ja meiega suhtleb. Meie ülesanne on seda märgata, õiged järeldused teha ja tulemuseks vormistada.
Keskmiselt tarbib inimene 1 miljon kcal aastas, kusjuures ilma kaloreid lugemata ja keha õigesti kuulates püsib meie kaal aastate võrdluses vägagi sarnane. Võtame näiteks minu sporditegemised. Tarbitud ja kulutatud energia tasakaalu saavutamine ja seejärel hoidmine on ultraspordis määrava tähtsusega. 60-kordse ultratriatloni ajal põletasin Garmini kella kohaselt 60 päeva jooksul 506 510 kcal. Kuigi mul ei olnud kuidagi võimalik toidu üleskirjutamise kaudu välja arvutada, palju ma kalori täpsusega energiat tarbisin, annab kehakaal kulutatud ja tarbitud energia tasakaalu kohta hea tagasiside. 60-kordse ultratriatlon esimese ja viimase päeva hommikul kaalusin ma saja grammi täpsusega ühe palju (76,8 kg), kusjuures kõik need kaks kuud toitusin ainult enesetunde alusel.
Kehakaal ja kalorid on aga kõigest üks näide paljudest. 60-kordne ultratriatlon ilmestab hästi ka keha uskumatut täpset töövõimet. Kolmel järjestikusel päeval (päevad 30 kuni 32), olles igal päeval eelnevalt ujunud 3,8 km ja sõitnud rattaga 180 km, jooksin 42,2 km sekundi pealt ühe ja sama ajaga (3:14:44). Kusjuures tegemist ei olnud ajastamisega ning ajavõtt toimus elektrooniliselt. Jooksu ajal vaatasin ma kella 21,1 km peal, et sotsiaalmeedia postituse tarbeks poolmaratoni aeg tiimiliikmele edasi öelda.
Ratta- ja jooksuringide järjestikust läbimist sekundi täpsusega täheldasin palju ka eelmise aasta augustis toimunud Šveitsi 5-kordse ultratriatloni ajavõtufaili analüüsides. Näiteks kolmandal päeval maratoni joostes läbisin koguni neli järjestikust 1,21 kilomeetrilist ring sekundi pealt sama ajaga (5:48 min:sek/km).
Tänaseks olen tänu kella abile õppinud oma jooksukiirust ning hetkevormi väga täpselt hindama ning näiteks võistluste raames maksimaalset sooritust tehes ma kella ega pulsi järgi oma kiirust ei kohenda. Kõik toimub enesetunde järgi ning hiljem vaatan ja analüüsin kella poolt salvestatud näitajaid.
Pildi autor: Jakob Meier